Klub bitkárov

27.08.2010 14:36

Futbalové štadióny a ich okolie sa pravidelne menia na bojiská, na ktorých si znepriatelené tábory vybavujú účty. Udalosti v Košiciach, kde fanúšikovia napadli vlastných usporiadateľov, v Bratislave, kde lietali na štadióne sedačky či naposledy v Žiline, kde sa stihli pobiť ešte pred zápasom v meste, nútia k úvahe: ako a či vôbec je možné tomu predísť.

Myslieť si, že ide iba o zábavku spodiny, by bolo omylom. Pre mnohých je fanúšikovanie a s ním spojené výtržníctvo životný štýl, niečo na spôsob Klubu bitkárov, v ktorom si hlavní hrdinovia vytvoria vlastnú subkultúru vzpierajúcu sa hodnotám väčšinovej spoločnosti.

Riešenie tohto problému, tak ako je to už odskúšané inde, by sa preto malo uberať dvomi smermi – skultúrnenia štadiónov a posilnenia represívnych opatrení.

Podobne ako starosta New Yorku Rudolph Giuliani kedysi tvrdo zasiahol proti grafitom, neporiadku či vandalizmu, a výsledok sa čoskoro dostavil v podobe klesajúcej kriminality, tak aj v Anglicku pochopili, že schátrané ihriská sú ideálnym miestom pre vyčíňanie hooligans.

Dnes moderné štadióny, so stewardmi v každom rade, pripomínajú viac divadlo ako nejaký boxerský ring. Potrebné už nie sú ani oplotenia.

Zároveň, tým, že prostredníctvom kamier identifikovali a vytvorili perfektnú databázu chuligánov, sa im podarilo paralyzovať najhoršie „živly“. Tí sa dokonca museli v čase konania zápasov pravidelne hlásiť na polícii.

Podobné opatrenia, spolu so zamýšľanými mobilnými súdmi, by mohli z futbalu spraviť kultúrne podujatie, na ktoré by ľudia chodili bez strachu o svoje zdravie aj u nás. Dočkáme sa?

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk