Partokracia, osobnosti, električky

03.11.2010 08:22

Väčšinu Slovenska pred komunálnymi voľbami asi nezaujíma, či bude zavedená električková trasa do bratislavskej Petržalky. To však neznamená, že situácia je v každej obci neporovnateľná s inými. Podôb je dosť, stačí sa len dívať.

Najväčšou starosťou Johna McCaina v amerických prezidentských voľbách bolo, ako voličom nahovoriť, že môžu byť naštvaní na osem rokov vlády republikánov, no zároveň opäť voliť ich človeka. Súčasťou jeho kampane bolo preto pravidelné „spravodlivé rozhorčenie“ nad politikou Washingtonu pod vedením Georgea Busha.

Situácia vládnej kandidátky na primátorku Bratislavy nie je nepodobná. Magdaléna Vášáryová totiž musí Bratislavčanov presvedčiť, že najlepším liekom na dlhoročnú vládu pravice na bratislavskej radnici, pretkanú korupciou a k mestu absolútne necitlivým biznisom, bude – ponechať ju tam. V bratislavskom Starom Meste táto snaha pravice dištancovať sa sama od seba pomocou sloganov o teraz vraj prichádzajúcej „zmene“ už vyústila dokonca do zverejnenia zoznamu pridelených bytov, ktorý potom obehol celé Slovensko. Nuž ako neraz predtým, aj teraz sa ukázalo, že ani tá najtvrdšia opozícia, ani tí najzarytejší novinárski investigatívci na vás nedokážu v pravý čas vytiahnuť to, čo dokážu vaši rozčertení spolustraníci či spolukoaličníci…

Pomáhajúc si medicínou, kampaň sa dá zhrnúť i takto: ak vo vás po rokoch byrokracie a korupcie vyvolávajú konkrétne mená „liekov" prudké alergické reakcie, potom sa od vás chce, aby ste aspoň v žiadnom prípade nemenili „účinnú látku“, ktorú obsahujú. Inými slovami, Bratislava už nemá byť v rukách Ďurkovského a spol., ale nepochybujte o tom, že radnica má zostať v rukách tých istých strán. Mimochodom, tento prímer sedí aj na Vášáryovej protikandidáta Milana Ftáčnika, ktorý odolal vábeniu Smeru. Ftáčnik nesúhlasil s mnohým z toho, čo Smer stváral alebo čomu sa nečinne prizeral, keď vládol štátu. To by samozrejme malo stačiť, no Ftáčnik ide ako nezávislý (hoci s podporou Smeru) isto aj preto, lebo musí vedieť, že „účinná látka“ menom Smer je v Bratislave v skutočnosti celkom neúčinná.

Lieky, generiká, účinné látky… nie je to celé prekomplikované? Ak áno, aj na to sa nájde recept. Volá sa: nevolíme predsa strany, ale osobnosti. Lenže ono to vyzerá napríklad aj tak, že za starostu jednej z mestských častí kandiduje pod hlavičkou pravicovej koalície človek, ktorý pred štyrmi rokmi kandidoval za Smer – SNS – HZDS, a ešte predtým do Národnej rady za Slobodné fórum… Jednoducho, osobnosť.

A čo má, prepánajána, toto všetko spoločné s električkovou traťou do Petržalky? No práve. To je otázka, ktorú v tej či onej podobe v týchto dňoch musí riešiť každý, kto sa chce zúčastniť na komunálnych voľbách. Táto otázka spája v našej beznádejnej partokracii hlavné mesto s tou najmenšou dedinou.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku