O prezidentovi rozhodne najsilnejší hráč na ihrisku - Fico

Predseda NR SR po otáľaní konečne oznámil termín prezidentských volieb. Prvé a druhé kolo rozdelí Veľká noc. To podstatnejšie sme sa však nedozvedeli, Peter Pellegrini oznámenie svojej kandidatúry znovu posunul. No aspoň prezradil, že sa už pevne rozhodol.

08.01.2024 19:00
debata (25)

Z toho, čo povedal, každý vytušil, že kandidovať bude. Kandidatúru oficiálne ohlási až 19. januára už vo veľkolepom štýle: po zasadnutí jeho strany Hlas-SD v centre Slovenska, v centre SNP, vo svojom rodnom meste Banskej Bystrici. Samotné ohlásenie už bude de facto súčasťou predvolebnej šou. Dva mesiace pred prvým kolom 23. marca sa totiž už začne kampaňovať naplno.

Uvidíme, či opäť nebude núdza o prekvapenia. Pretože v posledných dvoch prezidentských voľbách v rokoch 2014 a 2019 sa počas posledných dvoch mesiacov toho udialo veľa: triumf slávili na začiatku neznámi outsideri – Andrej Kiska a Zuzana Čaputová.

Hoci teraz medzi horúcich kandidátov patria Pellegrini, exministri zahraničia Ivan Korčok a Ján Kubiš, zamiešať karty opäť môže hocikto. Svojho „konzervatívneho“ kandidáta (ženu) mieni postaviť Igor Matovič, o pozornosť sa hlási bývalý sudca, europoslanec z kandidátky Republiky Milan Radačovský, a Andrej Danko poctivo zbiera podpisy, aj keď jeho kandidatúra je iba akási poistka, hra.

Štefan Harabin zatiaľ zaryto mlčí. Vidieť ho bolo nedávno na krste knihy ultraľavicového smeráckeho poslanca Ľuboša Blahu o argentínskom revolucionárovi komunistovi Che Guevarovi, kde sedel po boku bývalého prezidentského kandidáta, socialistu Eduarda Chmelára.

Kľúč k Prezidentskému palácu však drží najsilnejší hráč na politickej šachovnici – Robert Fico. Hoci otvorene podporuje Pellegriniho, bude musieť držať na uzde Danka.

A práve k súboju národných a ľavicových síl sa prekvapivo schyľuje. Môže vyústiť až do „bratovražedného“ boja. Predseda Andrej Danko rozohráva riskantnú hru. Pellegrinimu sľúbil tvrdý boj. Danko má do určitej miery pravdu, že ak by sa stal predseda Hlasu prezidentom, pomery v koalícii by bolo treba prehodnotiť. Hoci počty v Národnej rade by sa nezmenili, Pellegriniho si vždy budú ľudia spájať s Hlasom a bola by to zjavná konkurenčná výhoda pre sociálnych demokratov. Navyše minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhuje, aby Pellegrini zostal po zvolení za prezidenta predsedom strany. Hoci Danko to zastiera, jeho motivácia sa zdá byť jasná: nejde mu o ministerstvo hospodárstva, zálusk má o prípadne voľné miesto predsedu NR SR. Ostatné sú iba mimikry.

No cieľ sa dá dosiahnuť aj slušnou formou, nie osobnými invektívami, „vyzliekaním donaha“, prebúdzaním najnižších pudov. Pellegrini na útoky reagoval diplomaticky, a práve to je na ňom cenné. Pretože nový prezident by mal spájať, nie rozdeľovať, vyvolávať negatívne vášne. Okrem predsedu Hlasu diplomatické správanie ovládajú aj Ivan Korčok i Ján Kubiš, a druhý v poradí to úspešne predviedol neraz aj na medzinárodnom poli.

Kľúč k Prezidentskému palácu však drží najsilnejší hráč na politickej šachovnici – Robert Fico. Hoci otvorene podporuje Pellegriniho, bude musieť držať na uzde Danka (ako aj všetkých pronárodne orientovaných voličov). A podľa toho, akou silou bude tlačiť na pílu pri presadzovaní reforiem v parlamente, bude moderovať emócie koaličných i opozičných voličov. O tom budú nasledujúce dva mesiace.

© Autorské práva vyhradené

25 debata chyba