Pellegrini vykročil rázne. Korčok sa drží v závese, no doteraz nič nepredviedol

Peter Pellegrini konečne ohlásil kandidatúru za prezidenta. Veľkolepo, v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Má jasno v hlave a verí si. V „štátnickom“ prejave nás „poučil“, čo znamená byť dobrým prezidentom a že takým on chce byť pre blaho celého Slovenska. Otázka je, či mu to bude stačiť.

19.01.2024 20:30
debata (74)

Zatiaľ predvolebné prieskumy favorizujú práve Pellegriniho. Jeho hlavný oponent Ivan Korčok mu však začína dýchať na chrbát. Podľa posledného prieskumu agentúry AKO pre TV JOJ by predseda parlamentu získal v prvom kole 40,6 % hlasov a exminister zahraničia 37,7 %. Ďalší uchádzači o prezidentský post majú veľkú stratu: Štefana Harabina by volilo 8 %, ďalšieho exministra zahraničia Jána Kubiša iba 3,1 % – čo je výrazný pokles oproti predchádzajúcim prieskumom, a Andreja Danka iba mizerných 1,5 % respondentov.

Práve Danko by mal po minulotýždňovej búračke v bratislavskej Dúbravke, trápnych výhovorkách a nevyvrátených špekuláciách o šoférovaní pod vplyvom alkoholu na poslednú chvíľu zvážiť, či sa má pustiť do boja, v ktorom mu hrozí potupná porážka, alebo SNS radšej podporí v prvom kole Harabina. (Pellegrini z Bystrice Dankovi odkázal, nech si v tejto situácii už vydieraním nerobí zálusk na predsedu NR SR, tam Hlas nominuje Rašiho alebo Sakovú.)

Paradoxne, Danko nechutnými útokmi na Pellegriniho súkromie akoby inšpiroval Korčoka. Ten odštartoval kampaň pubertálnym videom o psíkovi, pánovi a podržtaške – so zjavnou narážkou na Pelleho a Fica. Negatívna kampaň má svoj význam, no koho tým chce bývalý diplomat osloviť? Svojich verných, ktorých len utvrdzuje v názore, alebo váhajúcich oličov? Tých druhých určite nie. V osobnostnom formáte sa zatiaľ rysuje hlavný rozdiel medzi dvoma favoritmi.

Už v najbližších dňoch bude mať Pellegrini šancu ukázať, že vie spájať a nevyvoláva zbytočné konfrontácie. Tie totiž vyvolávajú prílišné zmäkčenia trestov pre zlodejov a za korupciu v spomínanej novelizácii.

Predseda Hlasu začal kampaň vecnou kritikou hlavného sloganu Korčoka – o rovnováhe medzi prezidentom a vládou. Voči tejto myšlienke sa Pellegrini jasne vymedzil: prezident má podľa neho spájať, nie rozdeľovať, rozdúchavať konflikty, má byť prezidentom všetkých ľudí, nie opozičný či koaličný. A odvolal sa na tri Svätoplukove prúty. Tomu zodpovedá aj nosný slogan jeho kampane: Slovensko už potrebuje pokoj.

Lenže je to práve koalícia, ktorá zbytočne rozdúchava konflikty. Načo expresne rýchlo schvaľuje novelizáciu Trestného zákona a ruší špeciálnu prokuratúru? Výsledkom sú početné protesty po celom Slovensku. Aj keď ich organizujú opozičné strany a Korčok sa taktne drží bokom, práve jemu nahrávajú do karát. Je len otázkou správneho načasovania, kedy prevezme na tribúnach od lídrov opozície štafetu a stane sa hlavným rečníkom.

Už v najbližších dňoch bude mať Pellegrini šancu ukázať, že vie spájať a nevyvoláva zbytočné konfrontácie. Tie totiž vyvolávajú prílišné zmäkčenia trestov pre zlodejov a za korupciu v spomínanej novelizácii. Predseda NR SR prisľúbil zmeny. Ak to nedokáže a bude ďalej tlačiť s Ficom na pílu, oberie sa o časť konzervatívnych voličov a časť verejnosti len utvrdí v presvedčení, že je iba Ficova podržtaška (touto nálepkou bude Korčokov tím bagrovať verejnú mienku).

A to by ho mohlo mrzieť, pretože v druhom kole sa zíde každý volič. Korčok už poriadne ubral z pôvodného Pelleho náskoku. Z vízie spájania spoločnosti, štátnického prístupu a sľubovania pokoja sa tak stanú iba prázdne slová. No bude záležať aj na Korčokovi, či sa zmôže iba na trápne nálepky ako podržtaška, alebo dokáže ponúknuť niečo viac.

© Autorské práva vyhradené

74 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Ivan Korčok #prezidentské voľby 2024