Taliban v akcii

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vraj na zasadnutí vlády "vysvetlil" situáciu okolo štátnych nemocníc, ktoré odrazu prestali vykonávať interrupcie z iných ako zdravotných dôvodov. Tým vysvetlením malo byť uistenie, že on osobne nič také lekárom nenariadil. No a vo štvrtok bratislavská Univerzitná nemocnica slávnostne oznámila, že interrupcie vykonávať bude. Takže môžeme byť spokojní? Sotva. Čo príde nabudúce?

28.01.2011 12:15
debata (86)

Uhliarik tu vôbec nemá čo „vysvetľovať“. Ako minister je jednoducho povinný zabezpečiť, aby v jeho rezorte panoval stav v súlade s Ústavou SR a našimi zákonmi. To je taký stav, v ktorom je možné, aby individuálni lekári odmietali interrupcie, lenže štátne nemocnice musia i tak poskytovať zákonom zaručené zdravotnícke služby. Ak to minister zabezpečiť nedokáže, nechce, alebo ak má dokonca na nezákonnom stave osobný podiel, potom nielenže nemá čo „vysvetľovať“, ale vôbec nemá čo hľadať vo vláde.

Ministrovo uisťovanie, že on nijaký zákaz interrupcií nenariadil, je veľmi pekné. Nič však nemení na tom, že v jeho rezorte sa porušujú ľudské práva a on je s tým spokojný. Ba dokonca „argumentuje“, že veď to, čo hrozilo v Bratislave, už roky funguje na iných miestach Slovenska. Naozaj pekný argument od najvyššieho štátneho úradníka na rezorte zdravotníctva… A, mimochodom, nik nie je taký naivný, aby očakával, že existuje dokument, v ktorom minister niečo také nariaďuje písomne. Veď už prvé informácie, ktoré mala Pravda z nemocníc, hovorili o ústnych „odporúčaniach“. Rozhodnutie Univerzitnej nemocnice milostivo interrupcie „povoliť“ po tom, čo sa do veci oprela Pravda a následne aj iné médiá, podozrenie z nezákonnej manipulácie a zákulisných tlakov nevyvracia. Naopak, posilňuje ho.

Keď štátne nemocnice odmietajú poskytovať zákonné služby, lebo vychádzajú v ústrety pokynom „zhora“, je to pre spoločnosť nebezpečnejšie, ako sú napríklad podozrenia, že minister protežuje kamarátov z jemu blízkych farmaceutických firiem. Klientelizmus je samozrejme zavrhnutiahodný, lenže neohrozuje naše ústavné zriadenie. To je oveľa viac ohrozené svojvoľným obmedzovaním práv ľudí – iba preto, lebo nejaký šikovníček poplatný jednej ideológii sa zhodou okolností stal dočasne ministrom.

Nikto príčetný nebude tvrdiť, že interrupcia je radostnou udalosťou v živote ženy, alebo ju dokonca propagovať ako spoločensky žiaducu. Zaujímavé je, že bludy o takejto fiktívnej „kultúre smrti“ v skutočnosti nik nešíri s väčšou vervou ako tí, čo ako jedinú odpoveď na všetko spojené so sexualitou poznajú: „zakázať“. Tí, ktorým nevonia antikoncepcia, sexuálna výchova ani šírenie osvety – čo sú všetko prostriedky reálne vedúce k znižovaniu počtu interrupcií. Tí, čo burácajú proti prenikaniu fanatických odnoží islamu do Európy, lenže vôbec by im neprekážalo, keby sa Európa vrátila k svojmu vlastnému fanatizmu spred niekoľkých storočí.

Uhliarikovo „vysvetlenie“ nestačí. Ani svojvoľný výklad ústavy a zákonov tohto štátu, aký predvádzajú niektoré nemocnice. Uhliarik musí konať. A ak nie, potom musí konať premiérka Iveta Radičová.

© Autorské práva vyhradené

86 debata chyba