Ani, ani

22.02.2011 16:00

Príklad Slovenska ukazuje, aké nebezpečné je, keď sa ministerstvo zdravotníctva ocitne v ideologickom zovretí konzervatívnych katolíkov.

Doteraz na ministerskej stoličke sedeli dvaja zástupcovia kresťanských demokratov. A v oboch prípadoch to bola katastrofa: Alojz Rakús sa preslávil ako „liečiteľ homosexuálov“ a Ivan Uhliarik, okrem toho, že zo seba len ťažko dokáže striasť tieň podozrenie, že je väčšmi zástupca farmaceutickej loby ako minister, akoby sa rozhodol napĺňať agendu pro-life aktivistky Jany Tutkovej.

Uhliarik sa najprv usiloval obmedziť vykonávanie interrupcií v bratislavských nemocniciach, no neuspel. Teraz prichádza na rad hormonálna antikoncepcia. Jeho ministerstvo navrhuje, aby sa hormonálne tabletky nehradili z verejného zdravotného poistenia ani v prípade, keď ich pacientke predpíše lekár zo zdravotných dôvodov. Hoci práve vďaka tomu, že kvalitná antikoncepcia sa v uplynulých desaťročiach stala všeobecne dostupnou, výrazne klesol počet interrupcií.

Minister by sa mal rozhodnúť – buď jedno, alebo druhé. Ak má výhrady proti umelému prerušeniu tehotenstva, nielen svedomie, ale aj zdravý rozum, by mu mali veliť urobiť všetko pre plánované rodičovstvo. Aby sme sa nevrátili do čias pred rokom 1989, keď takmer jediným druhom antikoncepcie bolo umelé prerušenie tehotenstva.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku