Ten bol vládnou koalíciou novelizovaný narýchlo a okrem iného skrátil niektoré premlčacie lehoty, čo na súde namietli prezidentka aj niektorí opoziční poslanci.
Fico popritom vyslovil veľkú spokojnosť s tým, že Úrad špeciálnej prokuratúry v marci končí, teda tá časť novely, ktorou sa ruší ÚŠP, ústavných sudcov neiritovala, čo podľa premiéra svedčí o tom, že zrušenie tejto inštitúcie bolo v poriadku. Vie však, že verdikt o merite veci ešte len príde a je otázne, či ho nenahnevá.
Teraz jeho hnev vyvolala skutočnosť, že rozhodnutie súdu sa v niektorých médiách objavilo skôr, než s ním boli oboznámené dotknuté strany. No čas ukáže, či nešlo len o zámienku a na Ústavnom súde mu v skutočnosti prekáža aj niečo iné. Podľa Fica by mal Fiačan odstúpiť a ak to neurobí, nový prezident by ho mal odvolať. Takúto právomoc však hlava štátu nemá.
Fiačan priznal, že pochybili a za únik informácií sa ospravedlnil, avizoval dokonca zriadiť „vyšetrovací tím“, aby zistili, ako k tomu prišlo. Faktom je, že takéto vyšetrovacie komisie väčšinou nič nevyšetria. No na svoje odstúpenie Fiačan nevidí dôvod. Vo funkcii je od roku 2019, vymenovaný bol za Pellegriniho vlády, teda v čase, keď mala väčšinu koalícia Smeru, Mostu-Híd a SNS, ťažko ho teda označovať ako „Čaputovej človeka“.
Podľa ústavy je súdna moc nezávislá od exekutívnej, premiér a predseda súdu preto ani nemajú dôvod padať si do náručia. Konflikt medzi nimi len dokazuje ich nezávislosť. Bolo tu už totiž v minulosti obdobie, keď premiér Vladimír Mečiar označoval Ústavný súd za chorý prvok na scéne.