Tragédia, ktorá zosmiešnila Putina. Zazvoní v Rusku budíček?

Vladimir Putin čoraz silnejšie uťahuje skrutky. O slobode nemožno hovoriť. Z Ruska sa stáva väzenie. Akýkoľvek náznak protestu je v zárodku potrestaný. A naraz bum. Masívny teroristický útok, vyše stovky nevinných obetí.

25.03.2024 20:00
debata (43)

Ako je možné, že v tak dobre stráženej krajine, môže dôjsť k tak prekvapivému masakru? Dôvod môže byť prekvapivý. Je to práve preto, že krajina je tak dobre “strážená“ pred „vnútornými nepriateľmi a zahraničnými agentmi“. Bezpečnostné sily sa totiž venujú viac poslušnosti bežných občanov, bombardovaniu Ukrajiny a ľahkovážne zabúdajú na iné hrozby.

Američania, Briti i Taliani Rusov vopred varovali, ako aj svojich občanov žijúcich na na ruskom území. A to napriek tomu, že na Ukrajine stoja proti sebe. Pri terorizme ešte stále – existujú spoločné kanály. Lenže Kremeľ si ide svojou cestou.

Áno, odhaliť teroristov nie je ľahké, no keď zabliká červená, s predbežnými opatreniami netreba ani sekundu váhať. Zvlášť pri masových akciách. Budova Crocus City Hall na okraji Moskvy, kde sa konal koncert, mala kapacitu 6 000 miest a ešte nebola skolaudovaná, núdzové východy boli zatvorené, ostraha pri vstupe lajdácka – taký klasický sovietsky prístup. Víkend pred tragédiou stáli policajti na každou rohu a „tajní“ sliedili po akomkoľvek náznaku protestu. V Crocus City Hall nikde nikoho.

Teroristi síce už boli dolapení (či všetci, ukáže čas), i tak v celej Európe musí maximálne spozornieť. Ako vieme, v hľadáčiku je letná olympiáda v Paríži. Hoci pôvodný Islamský štát je možno mŕtvy, ideológia stále žije, naverbovať – či skôr ohlúpnuť – nových bojovníkov (osamelých vlkov, autonómne bunky) či už na Kaukaze, alebo v stredoázijských republikách, nie je nezvládnuteľná úloha. Keď si k tomu pripočítame neregulovanú migráciu a jednoduché spôsoby prevedenia masakru (nákladné auto), varovných nástrah je viac ako dosť (veď výtržnosti minulé leto vo Francúzsku to ukázali v plnej miere). Francúzi to dobre vedia, ostražitosť vyšponovali na maximum.

Čo to je nečakané masaker, zbytočne civilné obete, Rusi pocítili na vlastnej koži. Privedie ich k rozumu, či budú podobné (často našťastie prekazené) masakre páchať na Ukrajine. Len im nebudú hovoriť pravým menom, ale nazývať ich špeciálnou operáciou.

© Autorské práva vyhradené

43 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #teroristi #Islamský štát #vojna na Ukrajine #OH 2024 v Paríži