To je však asi najcitlivejšia otázka – negatívne sa k adopciám postavilo dokonca až 40 percent voličov Progresívneho Slovenska.
Zaujímavo komentovala prieskum predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová. Podľa nej ukázal, že Slováci sú v kultúrno-etických otázkach konzistentní už 17 rokov, s miernym nárastom liberálnych postojov. Politici podľa nej Slovákov nepoznajú, keďže do parlamentu kandidujú s plánmi alebo v ňom bojujú za veci, ktoré si ich voliči neželajú. „Slováci sú konzervatívnejší v otázke homosexuálnych zväzkov než liberálni politici a liberálnejší v otázke interrupcií než konzervatívni politici,“ všimla si.
Čo z toho vyplýva pre prezidentských kandidátov? Ako si nakloniť liberálnejšie zmýšľajúcich voličov aj konzervatívcov zároveň a neprestreliť? Pellegrinimu zavaril nedávno partner z koalície Andrej Danko. „Ak idete za prezidenta, novinári vás doslova vyzlečú. Budú sa pozerať, kto je prvá dáma,“ vyjadroval sa v súvislosti s jeho kandidatúrou predseda SNS.
Rýpal, že novinári budú chcieť vedieť všetko o zdravotnom stave kandidáta vrátane jeho orientácie, manierov, správania. Napokon dokonca podporil kandidáta s extrémnymi postojmi Štefana Harabina. A o hlasy Harabinových voličov teraz budú bojovať Pellegrini aj Korčok. Obaja sa budú musieť zaliečať skôr konzervatívnym voličom, aj keď Slováci, zdá sa, mierne zliberálneli.
Zuzane Čaputovej sa podarilo čosi mimoriadne: zachovať si imidž „spirituálnej bytosti“ a zároveň nepovedať nie adopciám homosexuálov. Vždy platí, že voľby nevyhráva kalkul, ale autenticita.