KARLA MATIAŠKO WURSTEROVÁ: Klesá produkcia, hrozí deindustrializácia a presun výrobných prevádzok za hranice EÚ. Európsky priemysel sa stáva čoraz menej konkurencieschopným.
TOMÁŠ FERKO: O Indonézii sa niekedy hovorí ako o najväčšej neznámej krajine. Štvrtý najľudnatejší štát sveta s približne 280 miliónmi obyvateľov je treťou najväčšou demokraciou a najväčšou súostrovnou krajinou.
HANA KOVÁČOVÁ: Mesto Osijek je rodiskom a dodnes útulným domovom dnes 83-ročnej pranetere Martina Benku, ktorej stará mama bola sestrou nášho národného umelca. Nikdy však nenavštívila Slovensko.
ĽUBOMÍR ČAŇO: Antisemitizmus sa neskončil holokaustom, je naďalej prítomný na Slovensku rovnako ako vo Švédsku.
INGRID BROCKOVÁ: V auguste sme si spoločne pripomenuli 56. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa aj 80. výročie Slovenského národného povstania (SNP).
ANDREA ELSCHEKOVÁ MATISOVÁ: Hoci Varšavské povstanie i SNP prebiehali s rovnakým cieľom a takmer v rovnakom čase, o tom poľskom sa vie u nás len málo.
KARLA MATIAŠKO WURSTEROVÁ: Približne každých 25 rokov na svet prichádza ďalšia nová generácia. V spoločnosti tak spolunažíva alebo žije vedľa seba štyri až päť generácií, pričom každá z nich má svoje vlastné špecifiká.
HANA KOVÁČOVÁ: Láska aj hory prenáša. V prípade Slovenky Daniely Jović, ktorá už trinásty rok žije a pracuje v Chorvátsku, platí skôr paralela o tom, že láska aj vesmír prenáša. A to niekoľkonásobne.
INGRID BROCKOVÁ: Národ, ktorý nepozná vlastnú históriu a nevzal si z nej ponaučenie, je odsúdený prežiť ju znova. Žiaľ, neraz vrátane najtemnejších stránok dejín. Ako teda neopakovať tie isté chyby a nepodľahnúť spoločenskej nenávisti?
JOZEF POLAKOVIČ: Slovensko a Rakúsko majú spoločný o niečo málo viac ako sto kilometrov dlhý úsek hranice. Vďaka spoločnému členstvu v Schengenskom priestore ju dnes ani nevnímame.
KARLA MATIAŠKO WURSTEROVÁ: Umelá inteligencia (AI) je jednoznačne senzáciou dnešnej doby. Pre niekoho ide o umelé formy života, zatiaľ čo iní týmto pojmom označujú takmer akúkoľvek technológiu spracovania údajov.
ANDREA ELSCHEKOVÁ MATISOVÁ: Členstvo v EÚ sa nedá hodnotiť a merať len cez prizmu neosobných makroekonomických parametrov a čísiel.
IGOR SLOBODNÍK: Dánsko zažíva zatiaľ opatrnú, podnikateľskými kruhmi podnietenú diskusiu o potrebe doplnenia národného energetického mixu aspoň o niekoľko modulárnych jadrových reaktorov.
ĽUBOMÍR ČAŇO: Celosvetovo najpočúvanejším hudobníkom na Spotify je švédsky skladateľ inštrumentálnych skladieb Johan Röhr (vystupuje pod vyše 650 rôznymi menami), ktorého skladby boli prehrané už 15 miliárdkrát!
INGRID BROCKOVÁ: Prezident Petr Pavel poňal prianie k veľkonočným sviatkom s nadhľadom. Sadol si do lietadla a preletel ponad krajinu.
HANA KOVÁČOVÁ: Kdekoľvek sa vo svete ocitneme, dostaví sa radosť a hrdosť zároveň, keď narazíme na stopy rodákov. Mne sa to stáva veľmi často, keď v Záhrebe prechádzam popri jednej z jeho dominánt, parku Maksimir.
JOZEF POLAKOVIČ: Švédsko a Fínsko sa stali súčasťou NATO. V tejto súvislosti sa natíska otázka týkajúca sa budúcnosti jednej z mála zostávajúcich neutrálnych krajín EÚ, susedného Rakúska.
KARLA MATIAŠKO WURSTEROVÁ: Je kultúra životne dôležitým a určujúcim faktorom toho, ako komunity a národy reagujú a rastú? Zdravá, rozkvitajúca kultúra je pozitívnym odrazom rôznorodej, tolerantnej, otvorenej a kultivovanej spoločnosti. Tá talianska je presne taká.
IGOR SLOBODNÍK: Ktoré témy dnes hýbu Dánskom? Jedna téma dominuje: od začiatku roka ústavní činitelia upozorňujú, že doba čerpania mierovej dividendy je za nami a Ruskom vyvolaný konflikt, najväčší na pôde kontinentu od skončenia 2. svetovej vojny, môže zasiahnuť aj sever.
ANDREA ELSCHEKOVÁ MATISOVÁ: Obrovské protesty poľských poľnohospodárov a prepravcov, ktoré blokujú priechody s Ukrajinou, sú už vážnou výzvou. Komplikovaná je aj spoločná história.
ĽUBOMÍR ČAŇO: Aj keď nám je určite ľúto, nezáviďme iným krajinám, že majú laureátov Nobelových cien, výsledky ich práce a objavov slúžia predsa nám všetkým, pre dobro ľudstva.
INGRID BROCKOVÁ: Po oslavách 30.výročia vzniku Slovenskej republiky sa tento rok nesie v znamení 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie, Severoatlantickej aliancie a 15. výročia od vstupu do eurozóny.
HANA KOVÁČOVÁ: Chorvát Ivan Meštrovič patrí k najvýznamnejším osobnostiam sochárskeho umenia 20. storočia.
ALEXANDER MICOVČIN: Švajčiarsko - čo prvé napadne čitateľom pri vyslovení názvu tejto krajiny? Vysoko pravdepodobne banky, čokoláda, hodinky, hory, neutralita, referendum..
KARLA WURSTEROVÁ: Za posledných desať rokov sa v krajine zredukoval počet obyvateľov o 1,5 milióna. Každý rok akoby nenávratne zmizlo celé stopäťdesiattisícové mesto.