ANDREA ELSCHEKOVÁ MATISOVÁ: Poľsko za ostatných päť rokov má z regiónu V4 najlepšie hospodárske výsledky, zažíva boom a stáva sa centrom, ktoré priťahuje biznis i turistov.
KARLA WURSTEROVÁ: Ústredné postavenie afrických krajín pri riešení energetickej krízy dáva Taliansku novú strategickú úlohu v spolupráci medzi Afrikou a Európou.
INGRID BROCKOVÁ: Jedinečnosť slovensko-českých vzťahov, ich bohatosť a intenzita, pretrvávajúce už viac ako storočie, je dôvodom na oslavu.
ĽUBOMÍR ČAŇO: Určite ste už počuli o štokholmskom syndróme. Je to psychická reakcia, keď sa rukojemník začína identifikovať s únoscom, prejavuje mu súcit a porozumenie, v krajnom prípade ho až chráni a schvaľuje jeho skutky.
IGOR SLOBODNÍK: Prvá polovica októbra je v Dánsku sezónou pripomínania si pre túto krajinu ústrednej udalosti 2. svetovej vojny – záchrany prakticky celej židovskej komunity.
KARLA WURSTEROVÁ: Žijeme v bezprecedentnom svete, keď informácie nevídaným spôsobom naberajú na sile. V pozitívnom i negatívnom vnímaní. Sociálne siete sa stali našimi základnými každodennými potrebami.
ĽUBOMÍR ČAŇO: Len 31 percent z nás si myslí, že LGBTI+ komunita by mala mať rovnaké práva ako heterosexuálna väčšina.
HANA KOVÁČOVÁ: Okrem češtiny nepoznám iné duo bližších slovanských jazykov. Spoločná história našich národov a nepochybne aj súčasnosť sa na nich podpísali tak, že si v základnej komunikácii rozumieme aj bez tlmočníka.
JURAJ TOMAGA: Často dostávam otázku, ktoré sú najpálčivejšie výzvy dnešného Španielska. Je ich viac. Sú však dve, ktoré sú tak pod Pyrenejami, ako aj pod Tatrami podobné. Tou prvou je bývanie.
ANDREA ELSCHEKOVÁ MATISOVÁ: V Poľsku tento rok odovzdajú 50 km diaľnic a vyše 200 km rýchlostných ciest. Desaťnásobný rozdiel v tempe výstavby oproti Slovensku nemožno vysvetliť len lepšími geografické podmienkami.
PAVOL HAMŽÍK: Pri mojom nástupe na veľvyslanecký post v Maďarsku mala maďarská vláda pri nekontrolovanom a netransparentnom toku financií smerujúcich na juh Slovenska otvorené pole pôsobnosti.
IGOR SLOBODNÍK: Milá príhoda z nedávnej návštevy francúzskeho prezidenta: prvý deň uzatvára slávnostná večera v Prezidentskom paláci, skúsenejší hostia si na znak spokojnosti odkladajú jedálny lístok.
ĽUBOMÍR ČAŇO: Júlový dlhoočakávaný samit NATO vo Vilniuse v čase ruskej agresie proti Ukrajine vyústil do viacerých dôležitých rozhodnutí o posilnení odstrašenia a kolektívnej obrany aliancie, z ktorého bude osobitne ťažiť aj Slovensko.
KARLA WURSTEROVÁ: „Pravdou je, že ľudia sú unavení slobodou...“ hlásal Benito Mussolini, taliansky predseda vlády, politik, novinár a diktátor, tvorca a zakladateľ talianskeho fašizmu.
JURAJ TOMAGA: Ako diplomat by som si nikdy netrúfol suplovať lekára, elektroinžiniera či vedca s doktorátmi z biológie a virológie.
HANA KOVÁČOVÁ: Legálnou migráciou sa dá „odlev mozgov“ nahradiť „cirkuláciou mozgov“, a to všetko v rámci migrácie: vnútri EÚ i riadenou migráciou z tretích krajín.
ĽUBOMÍR ČAŇO: Asi ťažko nájdeme inú krajinu, prinajmenšom v Európe, ako Švédsko, kde je sloboda slova nielen prísne chránená, ale aj široko a bezpodmienečne rešpektovaná.
PAVOL HAMŽÍK: Vojna sa priblížila k našej východnej hranici. Len zhodou priaznivých náhod nie sú ruské vojská v Užhorode, čo by znamenalo bezprostredné ohrozenie Slovenska.